Zöld utat kapott a Valide Sultana, török kori fürdőrom értékmegőrző fejlesztésére vonatkozó terv. A belváros rehabilitációs programjának elemeként szereplő műemlék rekonstrukciós terveit második körben, tegnap fogadta el a Műemléki Tervtanács.
Az elképzelések szerint, az öt évtizede feltárt műemléket 76 milliós felújítással teszik látogathatóvá. A Valide felújítási terveit a Műemléki Tanácsadó Testületi ülésén november 30-án mutatta be az Egri Építész Iroda tervezője Komáromi Tas.
A tervek Műemléki Tanácsadó Testület előtti bemutatását az ábrázolt építészeti megoldások – a fürdőrom jelentősége miatt teszik szükségessé. A tervismertetést követően a Testület megvitatta a tervet. A beavatkozásnak egyszerre három kívánalomnak kell megfelelnie: kezelnie kell a jelenlegi foghíj városképi gondját, biztosítania kell a romok hosszú távú megmaradását, és egyúttal látogathatóságát is.
A terveket és a programot a testület átgondolásra illetve áttervezésre javasolta. Ennek a lényege az volt, hogy az építendő épület határozottan „csak” egy rom-védő tető legyen azért, hogy ha a későbbiekben esetleg telkeket sikerül vásárolni illetve ha több forrás áll rendelkezésre, egy bővebb lehessen a programot. Korábban már szóba került egy működő szárazfürdő szintű rekonstrukció víziója is.
Az indoklásban az szerepel, hogy a régészeti és muzeológiai szempont kevéssé érvényesült, az tervezett üvegfödém alkalmazása megkérdőjelezhető, a nyílásokkal tagolt kerítésfal a tűzfalak közti foghíj takarását nem tudja a kívánt mértékben megoldani.
„A Testületi tagok többsége nagyobb védőépítmény megtervezését tartotta járható útnak, ami kedvezőbb városképi megjelenést eredményez, utalni tud az egykori épületek léptékére, és tágasabb helyet nyújthat a betekintésre, rálátásra. A védőépítmény semlegesebb, visszafogottabb megfogalmazása esetén kevésbé dominálna a maradványok fölött, egyszerűbb anyaghasználatával akár olcsóbb is lehetne, mint a bemutatott változat, és egyúttal megépülte után is biztosítani tudná a romok bemutatásának kialakítását, továbbfejlesztését.” – olvasható az indoklásban.
A tervező az átdolgozott terveket december 7-én újra bemutatta Budapesten a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakembereinek. A testület ezúttal elfogadta a terveket
a továbbiakban engedélyezésre ajánlja.
A Tervtanács állásfoglalásában elismerését fejezi ki a tervezőknek, mivel a terv jelentősen fejlődött tovább a korábbi tárgyalás ajánlásainak figyelembe vételével.
„A bemutatott védőépület nemcsak a romok védelmét látja el, de absztrakt módon utal az egykori fürdő léptékére, tömegére, és egyúttal az utca felé is megnyugtatóbb megoldást ad.
A védőépület attikás teteje helyett a jelenlévők egyszerűbb, és műszakilag is jobban működő megoldást javasolnak. Többen elképzelhetőnek tartják az egykori kupolás fedés valamiféle jelölését is.
A falécekből álló homlokzat jól utal az egykori tömegre, kellő világítást és belátást nyújt a belsőre, a lábazati részen azonban sérülékeny.
Jó az eredeti padlóvonal jelölése üvegfödémmel, bár ez fenntartási nehézségeket okozhat. Járhatóvá tétele kerülendő, mert szükségessé teheti, hogy a látogatók papucsot húzzanak.
A tervezett védőépítmény lehetővé teszi, hogy a romok bemutatása magyarázó ábrákkal, szövegekkel és leletekkel is kiegészülhessen. Ehhez régészeti és muzeológiai részvétel is elengedhetetlen.
El kell végezni az épület körüli terület régészeti feltárását. Az eredeti külső járószint adhat támpontot a környezet kezelésére. A terepszint süllyesztésével a rom jobban értelmezhetővé válhat, és az utca felőli ablakai megnyithatók lehetnek. A feltárás segítheti a bizonytalannak ítélt bejárati előtető továbbtervezését is.”
Forrás: Egriszín