A 2012/2013-as tanévben az Országos Rendőr-főkapitányság Országos Baleset-megelőzési Bizottsága 5 megyében (Békés, Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest) kísérleti jelleggel indította el a „SuliMoped” elnevezésű programot.
A program célja, hogy általános iskolás diákok az ORFK-OBB finanszírozása mellett, ingyenes képzés keretein belül segédmotoros kerékpár – AM kategóriára – vezetői engedélyt szerezhessenek.
A kísérleti Program megvalósulásának értékelését követően Dr. Pintér Sándor Belügyminiszter úr elrendelte a kezdeményezés országos végrehajtását a 2013/14-es tanévben, melynek köszönhetően Heves megyében 30 fő általános iskolai diák juthatott ingyenesen segédmotorkerékpár vezetői engedélyhez.
A program nem csak megyei, de országos szinten is rendkívül sikeresnek bizonyult, ezért az ORFK-OBB az idei, 2014/2015-ös tanévre is meghirdeti azt.
A tavalyi tanévtől eltérően az idén már nem csak 30, hanem 50 gyermekkel indítjuk a programot, ami azt jelenti, hogy Egerben 30 fő egri, illetve Eger környéki, Gyöngyösösn pedig 20 fő gyöngyösi és Gyöngyös környéki általános iskolai 8. osztályos tanulónak szeretnénk lehetőséget biztosítani a segédmotorkerékpár vezetői engedély ingyenes megszerzéséhez.
A képzésben részt vevő gyermekeknek az alábbi feltételeknek kell megfelelni:
- Magyarországon az „AM” kategóriás segédmotoros kerékpár vezetői engedély megszerzésének alsó korhatára betöltött 14. életév.
- A tanulókat küldő iskolák feladata ellenőrizni, hogy a képzésben részt vevők betöltsék a 13 ¾ életévüket, az elméleti vizsga napjára (mely várhatóan a jövő év februárja lesz).
- A vezetői engedély megszerzéséhez a tanulónak érvényes személyi igazolvánnyal kell rendelkezni, amely nem helyettesíthető diákigazolvánnyal.
A programra jelentkezőknek legkésőbb 2014. november 26-ig el kell küldeniük a nevüket és a választott képzés helyét (Eger vagy Gyöngyös) az erdelyir@heves.police.hu címre.
A Programra jelentkező gyermekek részére ezt követően 2014. november 28-án 14.00 órától Egerben, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság nagytermében (Eszterházy tér 2.), illetve december 03-án 16.30-tól Gyöngyösön, a Vak Bottyán János Katolikus Műszaki és Közgazdasági Középiskolában (Than Károly u. 1.) egy nyílt napot szervezünk, ahol kiválasztásra kerül az a 30, illetve 20 fő gyermek, aki részt vehet a programban.
A nyílt napon megjelenő tanulóknak egy KRESZ elméleti tesztlapot (gyalogos és kerékpáros közlekedés) kell kitölteniük, mellyel szeretnénk felmérni a jelentkezők KRESZ elméleti tudásszintjét.
Az elméleti szintfelmérőn kívül szükséges a pedagógus írásbeli nyilatkozata, melyben a gyermek tanulmányi teljesítménye, érettsége, önszorgalma, illetve terhelhetősége alapján javasolja a programra. A pedagógusoknak külön felhívnánk a figyelmét, hogy csak azon diákok részvételét támogassák, akik megfelelő érettséggel rendelkeznek arra, hogy részt vegyenek a közúti közlekedésben, mint gépjárművezető.
Ezen kívül a szülőnek vagy gondviselőnek beleegyező nyilatkozattal is hozzá kell járulni ahhoz, hogy gyermeke részt vegyen a Programban.
A kiválasztás során nagy hangsúlyt fektetünk a gyakorlati részre is, így kizárólag azok a gyermekek vehetnek részt a Programban, akik kerékpározni tudnak. A Program bemutatása alkalmával egy motor szimulátor segítségével, kerül felmérésre a gyermekek „érettsége”, milyen módon és hogyan képesek egy-egy közlekedési helyzetet/szituációt lereagálni.
Összefoglalva:
A KRESZ elméleti tesztet kitöltők közül a legjobb 30, illetve 20 eredményt produkáló tanuló, aki rendelkezik a pedagógus írásbeli támogató javaslatával, a szülői beleegyező nyilatkozattal, valamint tud kerékpározni, ingyenesen részt vehet a 2014. decemberében induló mopedes KRESZ és egészségügyi elméleti, illetve a gyakorlati tanfolyamon. Részükre a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság – Megyei Baleset-megelőzési Bizottsága a vizsgadíjakat is ingyenesen biztosítja.
A „SuliMoped” program tanórán kívüli elfoglaltságot jelent a diákok számára. Csak azok a tanulók vállalják ezt a kötelezettséget, akik délutánonként elég szabadidővel rendelkeznek a felkészülésre és az eredményes végrehajtásra.
Az elméleti képzést koordináló oktató meghatározott időpontok szerint biztosítja a „tananyag” leadását, mely alapján a tanulóknak lehetősége nyílik a vizsgán előforduló kérdések átbeszélésére is.
Abban az esetben, ha valaki sikertelen, nem megfelelt eredménnyel zárja bármelyik vizsgát, csupán egyszer kap lehetőséget ingyenes pótvizsgára a Program időtartama alatt. Ezt követően minden további pótvizsga önköltséges.