Sikeres, de nehéz éven van túl a Mátrai Erőmű Zrt. A vállalat Bükkábrányban tartotta Borbála-napi ünnepségét, amelyen megkoszorúzták a bányász hősök emlékművét és értékelték az elmúlt egy esztendőt. Mata Tibor, a bükkábrányi bánya igazgatója beszédében felidézte, a cég idén várhatóan hat gigawattóra elektromos áramot értékesít, a bányák pedig kilencmillió tonna lignitet termelnek, a meddőtermelés megközelíti a 60 millió köbmétert.
Számos fejlesztés történt idén, kezdve az erőmű I-es blokkjának generátorcseréjétől a nitrogén-oxid kibocsátást csökkentő környezetvédelmi programon, a Keleti III-as bánya megnyitásán, a bükkábrányi szalagpálya-átépítésen keresztül a visontai fotovoltaikus erőmű üzembe helyezéséig. A bükkábrányi bánya egyébként csütörtökön 30 éves napi széntermelési rekordot ért el 21 ezer 264 tonnával.
Derekas Barnabás, a cég igazgatóságának elnök-helyettese elmondta, őrzik pozíciójukat, de éleződik a verseny. A hazai villamosenergia-felhasználás 30 százalékát import áram fedezi.
Derekas Barnabás szerint jelenleg nyomottak az árak a megújuló energia támogatásából fakadó németországi túltermelés miatt. Meg fog indulni egy tisztulás a német piacon, kapacitásokat tartalékba helyeznek Németországban. A hazai kapacitás jelentősen leépült, sok régi blokk kikerült a termelésből, s már nem is számolna újraindításukkal. A meglévő paksi, mátrai egységek sem lesznek fiatalabbak, pótolni kell majd őket. Idén tavasszal az RWE és a kormány megállapodást kötött, a villamos-energia elosztó és kiskereskedelmi hálózatban irányoztak elő tőkepiaci tranzakciókat, de együttműködnek a mátrai jövőkép aktív megteremtésében is.
Mivel Európa egyre inkább a karbonszegény gazdaságot preferálja, így a cégnek növelnie kell hatékonyságát, s csökkentenie kell költségeit. A piaci helyzet nem kedvező, ráadásul a lignit lakossági felhasználást is szeretnék visszaszorítani, miközben a cég évente 250 ezer tonna szenet értékesít. A vállalat jövőre is megbízhatóan működik majd, megőrzik a 2070 munkahelyet és stabilizálják a kereseteket. Mivel a visontai Déli bánya ásványvagyona fogy és költöznek a Keleti III-as bányába, ezért Bükkábrányban növelik a termelést.
Az ünnepségen kitüntetéseket is átadtak, Lignitbányászatért Elismerő Oklevelet tizenheten vehettek át, Kotró László és Bekő Mihály pedig Heller László Díjat vehetett át. Bekő Mihály gépészeti karbantartó osztályvezető első munkahelye a társaság, 33 éve dolgozik ott. Örült, hogy a gépész területre is jutott egy ilyen díj, ezt a kollégáinak köszönheti, nincsenek egyéni sikerek a bányászatnak, közösségi munka. Nagy feladat volt az elmúlt hónapokban a Keleti III-as bánya megnyitása, a pályaépítés, a gép nagyjavítása, miközben vinni kellett a működő bányát is.
Az országos Borbála-napi ünnepségen Miniszteri Elismerő oklevelet kapott a Mátrai Erőmű Zrt. dolgozói közül Kordoványi Ferenc és Gergely Zoltán, Szent Borbála Érmet pedig Konkoly Ádám és Sinák János, illetve az OMYA Hungária Kft. munkatársai közül Gyulai Péter.
Forrás: HEOL