Megtelt az egri Bartakovics Béla Közösségi Ház nagyterme szerda délután. A Markhot Ferenc Kórház dolgozó töltötték meg, közülük is elsősorban az Ápolási Szakszervezet tagjai. Elmaradt béren kívüli juttatásuk kifizetésében reménykednek.
Az Egri Ápolási Szakszervezet öt tagja előbb az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon, majd később az Egri Törvényszéken nyert pert az elmaradt cafetéria juttatásuk kifizetésére, ám a Markhot Ferenc Kórház fellebbezése nyomán az ügy a Kúriához került, amely a napokban a korábbi bírósági döntéseket helyben hagyta.
Ismert: a kórház a 2013-as államosítás óta nem ad az alkalmazottainak béren kívüli juttatást. Ezért perelt és nyert öt dolgozó. A többiek most azt szeretnék, ha valamennyi kórházi alkalmazott megkaphatná jogos járandóságát.
A BBKH-ban tartott dolgozói értekezleten ott volt dr. Bajusz Krisztina, az Autonóm Szakszervezetek munkajogásza. Ő képviselte az ötöket a nemrég zárult perben. A jogi képviselő a portálunk kérdésére elmondta, természetesen tisztában vannak azzal, hogy Magyarországon nincs precedensjog, ám azt is látni kell, hogy az öt pernyertessel egyező jogi helyzetben van a többi kórházi dolgozó is, ráadásul maga a kórházvezetés is úgy nyilatkozott, keresi a forrását a dolgozók kifizetésének.
Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke a fórumon úgy vélte: az egri kórház vezetésének és a legnagyobb szakszervezetnek közös az érdeke, együtt juthatnak eredményre, hiszen a csaknem 1500 dolgozó elmaradt cafetériája csakis a központi költségvetésből finanszírozható. Székely szerint sem várható az el egy gyógyintézménytől, hogy egy éves szinten 162 millió forintra rúgó többletkifizetést kigazdálkodjon.
– Csak úgy érhetünk el eredményt, ha megerősítjük a szakszervezetet, amelynek most mintegy négyszáz tagja van az egri kórházban. Ha a dolgozók többségét magunk mögött tudhatjuk, akkor tudunk valódi nyomást gyakorolni – fogalmazott Székely, aki a szakszervezetbe való belépésre buzdította a résztvevőket.
– Az senkinek nem lehet érdeke, hogy most 1400-nál is több pert indítsanak a dolgozók egyenként – tette hozzá Székely. – Ha stadionokra van pénz, akkor az egészségügyben dolgozóknak is kell, hogy jusson.
Az Egri Ápolási Szakszervezet elnöke, Kovácsné Pálos Rita, aki egyébként egyike azoknak, akik vállalták a pert, elmondta:
– Elkezdődött az egyeztetés a kórházvezetéssel, de nyilván hosszas párbeszédre lesz szükség, hogy a végleges megoldás megszülethessen. A jelenlegi igazgató, úgy érzem, igyekszik segítő kezet nyújtani.
A dolgozók között nagy volt a bizonytalanság, sok még a tisztázatlan kérdés. Ez a fórumon is kiderült, mert egy-egy kérdező még azt sem tudta, hogy a Kúria döntését követően 2016. január 15-i hatállyal a Markhot Ferenc Kórház vezetése felmondta az addig érvényben lévő cafeteria-szabályzatot, mely a per alapját képezte.
A Markhot Ferenc Kórház nyitott a cafeteria ügyének rendezésére, fogalmazott dr. Tóth Ildikó megbízott főigazgató közleményében. A kórház a kúria döntését követően megkezdte az egyeztetéseket az intézmény tulajdonosa és a dolgozói érdekképviselet között. Dr. Tóth Ildikó, aki megörökölte ezt a 2013-ban kialakult jogi helyzetet, az ügy megnyugtató rendezésére törekszik.
– Természetesen a kúria döntése alapján a perben szereplő öt dolgozó megkapja járandóságát, a többi dolgozó kifizetéséről pedig folyamatban vannak a tárgyalások. Peren kívüli egyezségre van ugyan mód, de sajnálatos, hogy jelenleg nincs meg a fedezete a kifizetendő több mint 300 millió forintnak – így a főigazgató.
– Amennyiben az egyeztetések nem vezetnének eredményre, a fórumon megegyeztek a résztvevők, hogy akár perközösséget alakítva is tovább viszik az ügyet – fogalmazott Kovácsné Pálos Rita a találkozó után.
Elmondta: remélik, hogy erre nem lesz szükség, de a jelenlévő szakszervezeti tagok többsége egyeztetett a jogi képviselővel lehetőségeikről.
Pálos Rita hozzátette: elképzelhető, hogy újabb találkozót is meghirdetnek majd, hogy mindenki élhessen a szakszervezet által kínált jogi segítséggel.
A korábbi vezető rossz döntéseinek következményét viselik
A Markhot Ferenc Kórház (volt Nonprofit Kft.) 2010. január 19-én kötött megállapodást az érdekképviseletekkel a cafetéria juttatásról, és ellentétben a magyarországi kórházak nagy részével, egészen 2013. március végéig fizette is dolgozóinak a juttatást. Dr. Fűtő László akkori főigazgató döntése nyomán alakult ki a mostani helyzet, miszerint a kórház nem fizetett a továbbiakban. Az intézmény jelenlegi vezetője szerint egy rossz döntés következményeit viseli most a kórház.
A cafeteria juttatásról szóló megállapodást az intézményvezető a kúria döntése után fölmondta, és elindította az egyeztetési folyamatot a tulajdonos képviselőjével, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ vezetőivel. Megtörtént az első egyeztetés az intézmény szakszervezeti vezetőivel is.
Szöveg: HEOL
TÉNYEK / Nincs pénz mindenkit kifizetni az egri kórházban / tenyek.hu