Az EKMK Vitkovics Alkotóház és Művésztelep idén harmadik alkalommal szervezi meg a szépművészetek dicséretét. A központi szerepet a Bényi-emlékkiállítás megnyitója kapja, emellett workshopot, nyitott és zárt műhelymunkákat, belső és külső térbe szervezett alkotónapot is tartunk.
A Nagy Rajzolás / The Big Draw több mint 10 évvel ezelőtt Angliából indult útjára. A mozgalom mára meghódította a világot, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy 2012-ben már öt kontinens ezerötszáz pontján alkottak együtt kicsik és nagyok.
Az időszakban több száz új és élvezetes rajztevékenység köt össze embereket, minden korosztályt a múzeumok, külső terek, művészek segítségével.
A kampány hosszú távú célja, hogy a rajz által megváltoztassa a nyilvánosság hozzáállását, hogy felhívja a figyelmet a rajzzal, művészettel foglalkozó pedagógusokra.
A kampány a munkáját akkor fejezi be, ha az a kifejezés, hogy „nem tudok rajzolni”, megszűnik a szókincsünkben.
Az események tehát azok számára szólnak, akik szeretnek rajzolni, és azoknak, akik azt hiszik, hogy nem.
évi téma: „Minden rajz egy történetet mesél el”
A rajzolás erőteljes módja annak, hogy az élet történeteit mesélje, felfedje a múltat, foglyul ejtse a jelent és felfedezze a jövőt. Nem számít, hogy a rendezvény hol zajlik a világban, mindig van egy történet, ami elmondható.
2002 óta hazánkban rendszeresen megünnepeljük A Magyar Festészet Napját. Október 18-ra tűztük ki, mert ekkor van Szent Lukács névnapja, aki évszázadok óta a festők védőszentje. Ez a nap azóta is a fény, a színek, a formák és ritmusok, az élő festészet ünnepe.
Programok Egerben, az EKMK szervezésében:
- Október 7., szerda Vitkovics Alkotóház
A Bényi Árpád emlékkiállítás október 7-től november 2-ig látható, hétfőtől péntekig 9.00 – 16.00 között és szombaton 13.00 – 16.00 között.
- Október 9., péntek 52, Templom Galéria
Akció: Csíziós Nagy Festés és kiállításbontó esemény
Október 16., péntek 9.00 – 17.00, Vitkovics Alkotóház
The Big Draw Nyílt nap – műhelytitkok (grafika, festészet, kroki, kollázs papírmasé)
Közreműködik az EKF Vizuális Művészeti Tanszék – F. Balogh Erzsébet festőművész és első éves hallgatók.
- „Rejtett történetek”- a Vitkovics Alkotóház és környezetének festése, rajzolása, rejtett részletek keresése, helyi legenda kutatása
- Történetek – jelek – betűk – képek – illusztráció
- „face to face” – portré szemben ülőről vagy önarckép készítése pasztellel
- „A Vitkovics-szoba tárgyai éltre kelnek”- vázlatrajzok, képalkotás
- Egri házak és történetek – óriás grafikák készítése, majd a külső házfalra rögzítése korabeli (XVI. és XVIII. századi) fotók, képek alapján
- Óriás képregény készítése
- ”Én a történetben benne vagyok”- kosztümök készítése papírból
- Október 17., szombat 14.00, Vitkovics Alkotóház
The Big Draw Alkotónap – „Minden rajz egy történetet mesél el”
- „Te is mester vagy!” – festményrészlet folytatása, képalkotás
- Óriáskép közös készítése – kollázs technika (textil, akril, dekupázs)
- Október 17., szombat 16.00, Vitkovics Alkotóház
„Emlékezés egy mesterre” – Bényi Árpád-kiállítás megnyitó
Megnyitja: Szél Viola
Közreműködnek: az Egri Farkas Ferenc Zeneiskola növendékei
A Nagy Rajzolás eseményei ingyenesek!
A tárlatokhoz kapcsolódó kiegészítések:
- „Emlékezés egy mesterre” – Bényi Árpád emlékkiállítás
Mottó:
„A művészet indirekt eszközökkel, spontán erők szervezésével olyan létezését indítja meg a teremtő szellemnek, amiben egyszerre van jelen az érzéki kapcsolat a világgal, a spontán és szervezett megfigyelése a világnak, az elmélkedő meditálás, az erők koncentrálódása, a tevékeny gyakorlat és intenzív cselekvés emberformáló ereje. Ennek felismerését hiányolom az egész mai közéletben.
Festők dolga ebben a még emberlakta világban, hogy csendes együttlétre hívja azokat, akik már elengedték egymás kezét, s hogy a rámába zárt arasznyi létezés embermeleget kínáljon, s hogy kihűlt kispadok helyett képek közé gyűjtse a zajtól és szórengetegtől megzavart indulatokat.”
– Bényi Árpád festőművész –
Arra, hogy „minden rajz egy történetet mesél el”, Bényi Árpád művészete is válaszol.
A festőművész, a Nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola Rajz tanszékének vezetője volt.
- A „Színek-Fények-Évek” – három képzőművész 52 éves barátságából született tárlat, amely a Templom Galériában szeptember 19-én nyílt meg a közönség előtt, és október 9-ig, keddtől – vasárnapig, 10.00 és 18.00 között tekinthető meg.
A kiállító művészek: Herczeg István, Pieronymus Kosch, Szakács Imre
A Nagy Rajzolás és A Magyar Festészet Napja eseményeihez kapcsolódva a kiállítás helyszínén, 2015. október 9-én délután 17.52-kor „Csíziós Nagy Festés”-re és kiállításbontó záróeseményre várjuk az érdeklődőket.
„A térbeli és időbeli végtelen rámutat törpe létünkre, de a fény biztatóan átszeli a teret, a kő pedig az időt. Hajnali útjaim kelő Napja és az út menti régi kő-Krisztusok is megerősítettek abban, hogy hittel és szeretettel készítsem munkáimat abban bízva, hogy képi üzeneteim megértésre találnak, és azt is remélve, hogy valakinek örömet okoznak.”
– Herczeg István grafikusművész –
Társadalmi, gazdasági és kulturális feszültségtől terhes korunkban fontosnak tartjuk az olyan emberszabású látáskultúrára felhívó akciót, mint ez.
Az akció programja:
- festés-rajzolás a művészek között, a művészekkel
- vetítés
- beszélgetés.
A cél, hogy barátok, ismerősök, de ismeretlenek is, aktívan részt vegyenek az alkotásban.
Befejezésül Pieronymus Kosch mond „bontóbeszédet”.