Eger Város Hegyközsége az Egri Hegyközség területén termelt
Chasselas, Cserszegi Fűszeres, Ezerfürtű, Gyöngyrizling, Irsai Olivér, Mátrai muskotály, Mézes, Ottonel muskotály, Sárga muskotály, Zefír, Zengő, Zenit,
valamint a Turán és Menoire
szőlőfajták szüretének kezdeti időpontját legkorábban
2016. szeptember 3-ában határozza meg.
Tájékoztatjuk a Tisztelt szőlőtermelőket, hogy az Egri Védett Eredetű borok Termékleírása alapján az OEM Eger Classicus minőségi kategóriához:
Chasselas, Cserszegi Fűszeres, Ezerfürtű, Irsai Olivér, Mátrai muskotály, Ottonel muskotály, Sárga muskotály fajták esetében minimálisan 16Mm°;
Gyöngyrizling, Mézes, Zefír, Zengő, Zenit és Turán fajták esetében minimálisan 17Mm°;
Menoire fajta esetében minimálisan 19Mm° mustcukorfok szükséges.
A maximális hozam: 100 hl/ha, illetve 13,6 t/ha; Gépi szüret esetén:13,1 t/ha minden szőlőfajta esetében.
Az OEM Eger Superior és Grand Superior minőségi kategóriához minden szőlőfajta esetében 20Mm° mustcukorfok szükséges.
A maximális hozam Superior kategóriánál: 60 hl/ha, illetve 8,1 t/ha; Gépi szüret esetén:7,8 t/ha minden szőlőfajtánál;
Grand Superior kategória: 35 hl/ha, illetve 6 t/ha; Gépi szüret esetén:5,6 t/ha minden szőlőfajta esetében.
Az időjárási és növény-egészségügyi helyzetre tekintettel a hegyközségi tag – írásban benyújtott – kérésére helyszíni szemlét követő egyedi szüreti kezdési időpontra indokolt esetben a hegyközség engedélyt adhat.
A szüret kezdési időpontjának meghirdetése megadja a lehetőségét annak, hogy minden szőlőtermelő és felvásárló eldöntse, hogy ettől az időponttól kezdve mikor szüretel.
A meghirdetett szüreti időpont előtti szüret esetén a Hegyszabályzat ellen vétőt pénzbírsággal sújthatjuk és az „egri” termőhelyre utaló termékmegjelöléstől eltilthatjuk.
A Védett Eredetű Egri Classicus, Egri Superior és Grand Superior szőlőalapanyag szüret kezdési időpontját fajtánként a Hegyközség a szokásos módon előre meghirdeti és ez a termelőkre, felvásárlókra kötelező. A szüret előtt két nappal írásban (3300 Eger, Deák F. út 51. Tel/fax: 36-411-943, E-mail: egrihegykozseg@gmail.com) kérni kell az eredetvédelmi minősítéshez szükséges helyszíni minősítést, amelyet vagy a szőlőtáblán vagy a feldolgozási helyen végez el a Hegyközség. A Szőlőszármazási bizonyítványt a hegyközségnek, a szőlőt feldolgozó borászati üzemnek és a szőlőtermelőnek 5 évig meg kell őriznie!
A termékleírások és a szüreti nyomtatványaink megtekinthetők a www.egrihegykozseg.hu oldalon, vagy a Hegyközség irodájában. Telefon/fax: 36/411-943 E-mail: egrihegykozseg@gmail.com
Ügyfélfogadás ideje szüret idején: H-CS: 8.00-16.00 óráig, P: 8.00-14.00 óráig
Eger, 2016. augusztus 30.
Tarsoly József sk.
Eger Város Hegybírója
Tisztelt Hegyközségi Tag!
A 2016/2017 borpiaci évben az Egri borvidéken az alábbi termékleírások alkalmazhatóak:
— Egri OEM = Oltalom alatt álló eredet-megjelölésű bor (korábbi minőségi bor kategória)
— Felső-magyarországi OFJ = Földrajzi jelzéssel ellátott bor (korábbi tájbor kategória)
A termékleírások és a szüreti nyomtatványaink megtekinthetők a www.egrihegykozseg.hu oldalon, vagy a Hegyközség irodájában.
A 127/2009 (IX.29.) FVM rendelet a szőlészeti és a borászati adatszolgáltatás, valamint a származási bizonyítványok kiadásának rendjéről, továbbá a borászati termékek előállításáról, forgalomba hozataláról és jelöléséről szóló jogszabály alapján.
A „Szőlőszármazási bizonyítvány Kérelem 2016.” nyomtatvány kiadását a gazdasági aktaszámmal rendelkező, ültetvény használójaként nyilvántartott természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet kérheti a szüret megkezdése előtt a Hegyközség által szőlő fajtánként meghatározott szüretkezdési időpontot követően, helyrajzi számonként 1 példányban.
A szőlő származási bizonyítvány iránti kérelmeket a szüret befejezését követő legkésőbb november 30-ig kell benyújtani a hegyközséghez. Kivételesen november 30. utáni szüret esetén a kérelmet a szüret befejezését követő 8 napon belül kell benyújtani.
Felvásárló felé történő értékesítés esetén a „Szőlő Származási Bizonyítvány Kérelmet” a termelő átadja a felvásárlónak, aki a felvásárolt mennyiséget, minőséget kitöltve, mázsajeggyel, felvásárlási jeggyel vagy átvételi elismervénnyel kiegészítve, aláírásával igazolva a feldolgozást követően legkésőbb november 30-ig visszaadja a hegyközségnek. E bizonylat alapján a felvásárló 3 példányban megkapja a Szőlő Származási Bizonyítványt, melynek hologramos példánya a Borszármazási bizonyítvány alapbizonylata, a második példány szintén a feldolgozóé melyet a pincekönyvhöz kell csatolni, a harmadik példányt pedig a termelő veszi át a felvásárlótól, az Európai Uniós tagországba történő értékesítés esetén is!
Saját feldolgozás esetén a termelő a Szőlő Származási Bizonyítvány Kérelmet kitöltve (mustfok, mennyiség, nyilatkozat a saját feldolgozásról) érvényesítteti a hegybíróval a feldolgozást követően, legkésőbb november 30-ig. E bizonylat alapján a termelő 2 példányban megkapja a Szőlő Származási Bizonyítványt, melynek eredeti hologramos példánya a Borszármazási bizonyítvány alapbizonylata, második példánya pedig a pincekönyvhöz csatolandó.
A külön jogszabály szerinti – saját szőlőből a termelő által előállított 10 Hl – adómentes bor igazolásához szükséges szőlő származási bizonyítványnak csak a második példányát lehet kiadni, az első példány a hegyközségnél marad. Kérjük, hogy az adómentes bort előállítók (10 hl alatti bor előállítók) a szőlőszármazási kérelemre, jól láthatóan írják rá: „adómentes bor előállítás”. A második példány az adómentes bor előállítására felhasznált szőlő igazolására is szolgál.
A Védett Eredetű Egri Classicus, a Védett Eredetű Egri Superior és Grand Superior szőlőalapanyag szüret kezdési időpontját fajtánként a Hegyközség a szokásos módon előre meghirdeti és ez a termelőkre, felvásárlókra kötelező. A szüret előtt két nappal írásban (3300 Eger, Deák F. út 51. Tel/fax: 36-411-943, E-mail:egrihegykozseg@gmail.com) kérni kell az eredetvédelmi minősítéshez (Védett eredetű Egri Classicus, Egri Superior és Egri Grand Superior kategóriához) szükséges helyszíni minősítést, amelyet vagy a szőlőtáblán vagy a feldolgozási helyen végez el a Hegyközség. Ettől eltérés – a hegyközséghez benyújtott – írásos kérelem alapján must sűrítmény, és pezsgőalapbor készítés esetén illetve rendkívüli vagy indokolt esetben engedélyezhető. A fajtára meghatározott szüreti időpont előtti szüret esetén a tulajdonos, bérlő, felvásárló pénzbírsággal sújtható 50.000 – 500.000,– Ft-ig és a termőhelyre utaló termékjelöléstől – “egri”- eltiltható. (Egri Hegyszabályzat V/2.) A Szőlőszármazási bizonyítványt a hegyközségnek, a szőlőt feldolgozó borászati üzemnek és a szőlőtermelőnek 5 évig meg kell őriznie!
A felvásárlók és termelők hathatós együttműködése szükséges elsősorban a korai fehér fajták szüreti átvételi időpontjának meghatározásában. Kérjük a Hegyközség által meghirdetett szüret kezdési időpontok fajtánkénti betartását! Eredetvédett Egri Klasszikus, Superior és Grand Superior minőségű Szőlő Származási Bizonyítvány csak a szüret előtt kért előzetes helyszíni szemle jegyzőkönyv esetén adható ki!
Felhívjuk a szőlőtermelők figyelmét, hogy az Egri hegyközség területén Egri OEM bor kizárólag az Egri OEM borok Termékleírásában rögzített fajtájú és minőségű szőlőből készíthető, melyek a következők:
ENGEDÉLYEZETT SZŐLŐFAJTÁK
a szőlő minimális cukortartalma (természetes alkoholtartalom) és a maximális hektáronkénti hozam:
Classicus borok: Bikavér, Muskotály, Siller, Rozé, Fehér, Csillag, Vörös kategória:
16° MM (9,83 %vol): Cserszegi Fűszeres, Ezerfürtű, Chasselas, Irsai Olivér, Mátrai muskotály, Ottonel muskotály, Sárga muskotály
17° MM (10.57% vol): Furmint, Gyöngyrizling, Hárslevelű, Juhfark, Kerner, Királyleányka, Leányka, Mézes, Olaszrizling, Rizlingszilváni, Zöldszilváni, Zöldveltelíni; illetve Bíborkadarka, Blauer portugieser, Blauburger, Kadarka, Kármin, Kékfrankos, Turán, Zweigelt
19° MM (12.06% vol): Chardonnay, Pinot blanc, Rajnai rizling, Sauvignon blanc, Szürkebarát, Tramini, Viognier, Zefír, Zenit, Zengő, illetve Cabernet franc, Cabernet sauvignon, Menoire, Merlot, Pinot noir, Syrah
A maximális hozam: 100 hl/ha, illetve 13,6 t/ha; Gépi szüret esetén:13,1 t/ha minden szőlőfajta esetében.
Superior borok: Bikavér, Fehér, Csillag, Vörös, Késői szüretelésű bor kategória:
20° MM (12,83 %vol) minden szőlőfajta esetében;
A maximális hozam: 60 hl/ha, illetve 8,1 t/ha; Gépi szüret esetén:7,8 t/ha minden szőlőfajta esetében;
Grand Superior borok: Bikavér, Fehér, Csillag, Vörös kategória:
20° MM (12,83 %vol) minden szőlőfajta esetében;
A maximális hozam: 35 hl/ha, illetve 6 t/ha; Gépi szüret esetén:5,6 t/ha minden szőlőfajta esetében.
Kizárólag a Superior és a Grand Superior kategóriákban tüntethető fel a dűlőnév 95% eredetazonosság esetén, a borvidéki településnévvel együtt.
Az Egri Hegyközség területén feltüntethető Superior dűlőnevek:
Eger: Áfrika, Agárdi, Almagyar, Almár-völgy, Bajusz, Bajusz-völgy, Bánya-tető, Békési, Benke-lápa, Birka, Braun-völgy, Cigléd, Cinege, Déllés, Dobrányi, Donát, Érseki, Erzsébet-völgy, Fehér-hegy, Felső-galagonyás, Fertő, Gőzmalmos, Grőber, Grőber-völgy, Gyilkos, Hajdú-hegy, Hergyimó, Kerékkötő, Kis-Eged, Kis-galagonyás, Kis-Kocs, Kolompos, Kolompos-völgy, Kőlyuk-tető, Kőporos, Kutya-hegy, Losonci-völgy, Makjány, Marinka, Merengő, Mész-hegy, Mezey alsó, Mezey öreg, Nagy-Eged-dűlő, Nagy-Eged-hegy, Nagy-galagonyás, Nagy-Kocs, Nyerges, Nyúzó, Öreg-hegy, Pap-hegy, Pirittyó, Posta út, Rác-hegy, Rádé, Répás-tető, Rózsás, Sík-hegy, Steiner, Szarkás, Szépasszony-völgy, Szőlőcske, Szőlőske, Tiba, Tibrik, Tihamér, Tót-hegy, Új-fogás, Vécsey-völgy, Vidra, Vizes-hegy
Egerbakta: Dobos-lápa, Ivánka, Ivánkafő, Magyalos, Muki-lápa, Ortás, Pap-tag, Szőlő-tető, Töviskes, Zsebe-lápa
Felsőtárkány: Homok-hegy, Homok-lápa, Nyavalyás, Öreg-hegy, Tiba alja
Az Egri Hegyközség területén feltüntethető Grand Superior dűlőnevek:
Eger: Almagyar, Bajusz, Birka, Gőzmalmos, Grőber, Kis-Eged, Kőporos, Merengő, Mezei öreg, Nagy-Eged, Nagy-Eged hegy, Síkhegy, Tornyos
Egerbakta: Magyalos
Felsőtárkány: Tiba-alja
Felső-magyarországi OFJ szőlőalapanyag: Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megyék, valamint Budapest-Rákosliget, Kerepes, Kisnémedi, Mogyoród, Őrbottyán, Szada, Vác, Vácegres, Vácrátót, Veresegyház települések területének a szőlő termőhelyi kataszter I. és II. osztályába sorolt határrészei
OFJ minőségű szőlő-, illetve bortípusok:
Muskotály, Siller, Rozé, Fehér fajtaborok és cuvée-k, illetve Vörös fajtaborok- és cuvée-k esetében a maximális hozam 120 Hl/ha seprős bor, illetve kézi szüret esetén 17,0 t/ha, gépi szüret esetén 16,0 t/ha szőlő lehet.
A bor származási bizonyítványának kiadását a hegybíró által nyilvántartott, gazdasági aktaszámmal rendelkező természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, kérelmezi a szüretet követő év január 10-ig a kérelemnek a hegybíróhoz történő benyújtásával. A hegybíró a szüretet követő év február 20-ig rögzíti a HEGYIR-ben a benyújtott kérelemben szereplő adatokat. A bor első származási bizonyítványára irányuló kérelemhez mellékelni kell a szőlő származási bizonyítvány első (biztonsági jellel ellátott) példányát, illetve a pincekönyvnek a kérelemben szereplő bortételre vonatkozó részének másolatát. A bor származási bizonyítvány iránti kérelemben a bor mennyiségét seprős újborban kell megadni.
A 2016. évben szüretelt szőlőkről „Bor Származási Bizonyítvány” 2017. február 20-ig adható ki térítésmentesen!
A Hegyközségi törvény 45/A. § (1) szerint: ”Aki a szőlő, must vagy bor származási bizonyítványát, vagy jogszabályban meghatározott, a hegybíró által kiadandó más igazolását nem a jogszabályban meghatározott határidőig kérelmezi, az okiratokat csak 5000-500 000 forintig terjedő mulasztási bírság megfizetésével kaphatja meg. A hegybíró a bírság kiszabása során figyelembe veszi a késedelem időtartamát, az ügyfél késedelembe esésének gyakoriságát, továbbá származási bizonyítvány esetén a kérelemben foglalt szőlő, illetve bor értékét.
(2) A bírság adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül. A beszedett bírság a hegyközséget illeti meg.”
A Bortörvény 51/A §-a szerint a hegybíró mulasztási bírságot szab ki az adatszolgáltatóra, amennyiben „ (1) ….a hegyközség felé előírt bejelentési vagy adatszolgáltatási kötelezettséget elmulasztották vagy az adatszolgáltatást hiányosan teljesítették. (2) A mulasztási bírság mértéke legfeljebb ötszázezer forint összeg erejéig terjedhet. (4) A hegybíró a bírság kiszabása során figyelembe veszi a szolgáltatandó adatok körét és a jogsértés gyakoriságát. A hegybíró által kiszabott mulasztási bírság a hegyközség bevétele.(5) A mulasztási bírság adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.”
Az Egyszerűsített adóraktári engedélyesek bejelentési kötelezettségei:
Must természetes cukortartalmának kiegészítése (mustjavítás) a borászati évben első alkalommal történő végzését a 606/2009/EK bizottsági rendelet 12. cikk (1) és (2) bekezdés szerint kell bejelenteni, a művelet megkezdése előtt legalább 48 órával, írásban a művelet végrehajtási helye szerinti illetékes hegybírónak. Mustjavítást legfeljebb 12,5% vol. alkoholtartalomig (19,5 MM0) szabad végezni, a javítás mértéke nem haladhatja meg a 1,5 v/v% (alkoholfokban) mértékét.
A borászati termékek savtartalmának növelését és csökkentését a 606/2009/EK bizottsági rendelet 13. cikk (1) és (2) bekezdés szerint legkésőbb az adott borászati évben végrehajtott első művelet befejezését követő második napon írásban be kell nyújtani a művelet végrehajtási helye szerinti illetékes hegybírónak.
Melléktermék 70/2012(VII.16.) VM rendelet :
5. § (1) A borászati melléktermékek ellenőrzés melletti kivonását az adott szüretre vonatkozóan egy alkalommal, az első kivonás tényleges megkezdése előtt legalább 72 órával írásban be kell jelenteni a kivonás helye szerint területileg illetékes megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóság részére. Heves Megyei Kormányhivatal, Élelmiszerlánc-biztonsági, Növény- és Talajvédelmi Főosztály, Élelmiszerlánc-biztonsági, Minőség-ellenőrzési és felügyeleti Osztály címére postai úton (3300 Eger, Szövetkezet út 4.; 3301 Eger, Pf. 32.), személyesen, elektronikusan: heves_megye@oai.hu; vagy faxon: 36/515-746.
Kérünk mindenkit, aki eddig nem rendezte járulékát, nem pontos adatokkal szerepel a hegyközségi névjegyzékben sürgősen pótolja azt írásban! Járuléktartozás fennállása, illetve adatszolgáltatás elmaradása esetén nem áll módunkban semmilyen igazolás kiadása, szolgáltatás nyújtása!
Ügyfélfogadás a szüret idején: H-CS: 8-16 óráig, P: 8-14 óráig.
Telefon/fax: 36/411-943; E-mail: egrihegykozseg@gmail.com; Web: www.egrihegykozseg.hu