A város elmúlt négy évének kulturális teljesítményéről tartott beszámolót Habis László polgármester ma délelőtt. Az eredmények rendezvényekben és sikeres pályázatokban mutatják meg a kultúra városa arculatát.
Szinte minden pályázatot megnyertünk a kultúra területén, amit meg lehetett nyerni, jelentette ki Habis László polgármester ma délelőtti tájékoztatóján. Példaértékűnek nevezte a városnak a kulturális életben elért eredményességét, melynek a szakmai szervezetek, szakemberek mellett a civil szervezetek is részesei. Az eredmények mögött gazdag kulturálisélet, sok munka és pályázati anyag van.
A polgármester hangsúlyozta, hogy a város önkormányzata olyan fajta kulturális politikát igyekszik folytatni, amely lehetővé teszi, hogy egymással versengő kezdeményezések is teret kapjanak. Hozzátette, hogy a kultúra területén a megyei önkormányzattal is igyekeztek együttműködni, és e tekintetben a polgármester szerint komoly eredményeket értek el.
A tájékoztatón szó esett Eger sportéletéről is, az egészséges életmódra, sportra nevelésről annak kapcsán, hogy az Egri Városi Sportiskola országosan első lett 2009-ben. Kovács Géza az intézmény igazgatója elmondta, hogy a labdarúgás kiemelt helyet foglal el az iskola életében, és a Sportágbörze jó lehetőséget kínál az utánpótlás fontosságáról.
Az elmúlt évek kulturális teljesítményének legfontosabb eredményei közül kiemelkedik, hogy a város intézményei a legjobbnak járó elismeréseket szerezték meg országos megmérettetéseken, így a Bródy Sándor könyvtár az „Év könyvtára” lett 2008-ban. A Gárdonyi Géza Színház művészei számos szakmai díjjal büszkélkedhetnek, az intézmény elnyerte a legjobb nagyszínpadi előadásnak járó Dottore-díjat.
A képzőművészet a Zsinagóga Galériában, reprezentatív kiállítások révén van jelen Egerben, az irodalmi életbe az Agria folyóirattal kapcsolódik be a város.
A közművelődés területén Eger Város Önkormányzata a legmagasabb összegű támogatásban részesül az Agóra programban. Jelenleg a létesítmény fenntarthatóságának kritériumai tekintetében keresik a legmegfelelőbb megoldást.
Az egyik leglátványosabb eredmény a Magyar Dal Fővárosa cím elnyerése volt 2010-ben, amit az Egri Kulturális és Művészeti Központ a város intézményeivel közösen valósított meg. Eger a megyei jogú városok kategóriájában elnyerte a kultúra Magyar Városa címet 2010-ben.
A Gárdonyi Géza Színház 2009-ben tánctagozattal bővült, ebben az évben rendezték meg a „Kárpát-medence kincsei” rendezvénysorozatot. A Történelmi vigasságok és az Agria Nyári Játékok mint fesztiválok, minősítést nyertek.
Az elmúlt időszak pályázatai és a számok:
„Összehangolt könyvtári szolgáltatásfejlesztés – Tudásdepó-Expressz”
Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár – 95 millió 423 268 Ft
„Összehangolt könyvtár-infrastruktúra fejlesztés Heves megyében”
Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár – 97 millió 931 680 Ft
„AGÓRA – multifunkcionális közösségi központok és területi közművelődési tanácsadó szolgálat infrastrukturális feltételeinek kialakítása”
Eger Megyei jogú Város Önkormányzata – 1milliárd 745 millió 745 641 Ft
„Építő közösségek” – közművelődési intézmények az egész életen át tartó tanulásért I.
Egri kulturális és Művészeti Központ – 88 millió 742 864
„Építő közösségek” – közművelődési intézmények az egész életen át tartó tanulásért II.
Egri kulturális és Művészeti Központ – 99 millió 337 065
„Múzeumok iskolabarát fejlesztése és oktatási-képzési szerepének infrastrukturális erősítése”
Művészetek Háza Eger Kulturális és Szórakoztató Nonprofit Kiemelkedően Közhasznú Kft. – 21 millió 037 739 Ft
„Turisztikai Desztináció Menedzsment Szervezetek támogatása”
Művészetek Háza Eger Kulturális és Szórakoztató Nonprofit Kiemelkedően Közhasznú Kft. – 50 millió Ft
„Turisztikai Desztináció Menedzsment Szervezetek támogatása”
Művészetek Háza Eger Kulturális és Szórakoztató Nonprofit Kiemelkedően Közhasznú Kft. – 96 millió 136 847 Ft
„ Turisztikai attrakciók fejlesztése”
Eger Termál Fürdőüzemeltető Kft. – 428 millió 666 700 Ft
„ Turisztikai attrakciók fejlesztése”
Kepes György Nemzetközi Művészeti Központ
Alapítvány a Komplex Kultúrakutatásért – 500 millió Ft
„ Turisztikai attrakciók fejlesztése”
A Szépasszonyvölgyi Márai Aktív Turisztikai Látogatóközpont kialakítása
Eger Megyei jogú Város Önkormányzata – 323 millió Ft
„ Turisztikai attrakciók fejélesztése”
Tűzoltó Múzeum
EVAT Zrt. – 215 millió 397 559 Ft
Forrás: Egriszín