Társasházak energiahatékonysági felújítását elősegítő projektmenedzsment képzést kezdődött az Energia Klub, a Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület és Eger Megyei Jogú Város szervezésében ma délelőtt a Városházán. Az előadásokon részletesen bemutatják a jogszabály által előírt energiatanúsítvány előnyeit.
A képzés mindazoknak szól, akik érintettek a társasházak felújításában, azaz elsősorban közös képviselőknek, lakásszövetkezetek vezetőinak, lakástulajdonosoknak, önkormányzati- és energiagazdálkodási szakembereknek, pályázatíróknak.
Egerben az utóbbi három évben már többször is találkozhattak a lakcímke kampánnyal, amely a lakosságot, a közös képviselőket, lakástulajdonosokat tájékoztatja a program részleteiről.
2009 óta jogszabály alapján kötelező elkészíteni az új építésű házak esetében az energiatanúsítványt, ami mutatja a energiatakarékossági besorolását. A dokumentum javaslatokat is tartalmaz, milyen beruházásokkal lehet elérni azt, hogy lakásunk magasabb kategóriába kerülhessen. 2012-től a használt ingatlanok eladásakor illetve bérbeadásakor is be kell mutatni a lakás energetikai tanúsítványát, más néven lakcímkéjét.
Az Energia klub országos kampányát a „Lakcimke-programot” Heves megyében a Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület immár harmadik éve koordinálja. Az energiahatékonyság bemutatása és a lakossági szemléletformálás területén egyedülálló, több éve folyó program célja az épületek energiatanúsítványának minél szélesebb körű megismertetése és társadalmi elfogadtatása, valamint hosszú távon az épületek energiahatékonyságának javítása.
A mai előadásokon a szakemberek az energiahatékonyság témájával foglalkoznak, bemutatják a lakcímke programot, az energiatanúsítvány törvényi, műszaki, szakmai hátterét. Hasznos tanácsok is elhangzanak arról, hogy a lakásokat hogyan lehet még energiahatékonyabbá tenni, milyen pályázati lehetőségek vannak, milyen kivitelezési technológiák vannak. Szó lesz a hatékony építési módokról, a pénzügyi finanszírozásról és pályázatírásról.
Klein Dávid a Kaptárkő Egyesület társelnöke elmondta, hogy a program során eleinte kevés embert foglalkoztatott a dolog, a jogszabály kapcsán viszont az utóbbi időben egyre inkább érdeklődnek. Sokakban most vetődik fel a kérdés, hogyan lehet korszerűsíteni a lakást. A lakcímke tulajdonképpen a vevők érdekét szolgáló tájékoztató dokumentum, ami épületenergetikai szempontból segít eligazodni az ingatlanpiacon. Így könnyen összehasonlíthatóvá válik két lakás.
Sokan úgy vélekednek, hogy nagyon költséges lehet egy ingatlan energiahatékonysági szempontból való korszerűsítése. Ezen a területen is nagy a tájékozatlanság, hiszen vannak nagyon jó pályázati lehetőségek. Megfelelő szigeteléssel, a harminc-negyven éve épült házakat is nagyon jól lehet korszerűsíteni, nem kell a teljes fűtési rendszert lecserélni. A mai szabványnak megfelelően már nem is lehet a korábbiakhoz hasonló, szigetelés nélküli házakat építeni, hangsúlyozta Klein Dávid.
Forrás: Egriszín