A megye pénzügyi helyzetének valós számairól, a több mint hatmilliárdos adósságállományról és a megoldásról is beszélt mai tájékoztatóján Horváth László a Heves Megyei Közgyűlés elnöke.
Az elmúlt hetekben sok vita zajlott, hogy valójában mennyi a Heves Megyei Önkormányzat adóssága. A banki hitelállomány és a tartozások összesen több mint hatmilliárd forintra rúgnak, jelentette ki Horváth László.
Az elnök sajnálatosnak nevezte, hogy nekik lett igazuk, és megdöbbentőnek tartja, hogy egy tizenkét esztendeje hivatalban lévő közgyűlési elnök hogyan tudott ekkorát tévedni a megye gazdálkodásával kapcsolatban.
Horváth László állítását számadatokkal támasztotta alá, amelyek szerint a kezdetben 1,2 milliárd forintos, majd a nyáron újabb 300 millió forinttal kiegészített, összességében 1,5 milliárd forintos folyószámlahitelt a szocialisták kimerítették. 2007-ben 147 Ft/svájci frank árfolyamon 3 milliárd forint értékű kötvényt bocsátottak ki, aminek a különböző pályázatok, fejlesztések önrészének biztosítása volt a célja. Ebből mára nem maradt semmi, csupán címkézett, azaz lekötött pénzek állnak rendelkezésre.
A svájci frank jelenlegi árfolyamát figyelembe véve a kötvénykibocsátásból származó kötelezettség nyilvántartási értéke csaknem 4 milliárd – pontosan, a 2010. október 25-i állapot szerint 3 milliárd 994 millió 838 ezer 367 forint.
A megye rendelkezik továbbá 210 millió forint forgóbér-hitellel, emellett a múlt heti adatok szerint 132 millió forint volt a szállítói tartozása és 203 millió forint az egyéb kötelezettségvállalásból eredő lejárt tartozása. Mindez együtt mintegy 6 milliárd 40 millió forint: ez hát a valós helyzet.
Az elnök tájékoztatóján kijelentette, hogy a megyei önkormányzat 2009-es zárszámadásában közzétett mérleg hamis. Nem vezették át rajta a svájci frank alapú kötvény árfolyamváltozásából eredő összeget, így több, mint 620 millió forintos eltérés van a közzétett mérleg és a valóság között.
Arra a kérdésre, hogy lesznek-e elbocsátások a megye intézményeiben az elnök azt mondta, hogy képviselőtestület megváltozásával a hivatali szerkezet is változik. A megyei intézmények által biztosított munkahelyek közvetetten és közvetlen módon sok embert érintenek, az ő helyzetük nem kerülhet veszélybe, inkább bizonyos fejlesztési lehetőségeket áldoz fel a vezetés. A szükséges létszámcsökkentés nem jelent tisztogatást, nincs ilyen lista. A megyének egyetlen listája van, az adósságlista, amit Sós Tamás írt és hagyott itt.
„Nehéz a helyzet, valóban gondot jelentett a megyei intézményeknél dolgozók bérének kifizetése, s minden bizonnyal problémát jelent majd ez decemberben is, azonban nem folytatjuk azt a pénzügyi trükközést, amelyet az előző megyei vezetés az elmúlt hónapokban követett. Az történt ugyanis, hogy a csak fejlesztési célokra igénybe vehető kötvényt a megye számlavezető pénzintézetét, az OTP-t megtévesztve, a szerződést megszegve bér fizetésére használták fel.” – fogalmazott Horváth László
Horváth László az OTP kimutatására hivatkozott, melyből kiderülnek a szomorú tények a megye korábbi gazdálkodását illetően. Az elnök elmondta, hogy tárgyaltak az OTP vezetőivel, s az is világossá vált, hogy a megyének nincs lehetősége további hitel felvételére.
Az OTP szakembereinek véleménye szerint a pénzügyi gazdálkodás átalakítására, a reálisabb költségvetési tervezésre van szükség a működés biztosítására, a pénzügyi feltételek megteremtésére.
A pénzintézet álláspontjára hivatkozva Horváth László kijelentette, hogy megalapozatlan volt az ezévi költségvetési tervezés, hiszen előre látható volt, hogy a tervezett illetékbevétel, valamint az ingatlanbevétel nem teljesülhet. Hibás, irreális bevételi előirányzatokat tartalmaz a költségvetés.
Forrás: Egriszín