A magyar közoktatás napját a Pedagógusok Szakszervezete hívta életre 1991-ben november 22-én. A szervezet a hazai közoktatás helyzetének, gondjainak bemutatását, valós társadalmi megítélésének elősegítését tűzte ki célul kezdeményezésével.
A Pedagógusok Szakszervezete az eseménnyel az aktuálisan zajló költségvetési vitákhoz kapcsolódva igyekszik felhívni a döntéshozók és a közvélemény figyelmét a közoktatás stratégiai jelentőségére, fejlesztésének szükségességére.
Az alkalomhoz kapcsolódó rendezvényeken az oktatási ágazatot érintő kérdésekkel foglalkoznak a szakemberek. A témák között szinte minden évben szerepel az iskolai agresszió problémája, a szakképzés helyzete, a kistérségi társulások működése.
A magyar közoktatás napján Tatai-Tóth András, országgyűlési képviselő, az MSZP frakció nevében köszöntötte a Pedagógusok Szakszervezetét, méltatva a szervezet tevékenységét. Megerősítette, hogy a szocialisták képviselőcsoportja nem hagyja magára az iskolákat sem az intézmények belső életébe esetenként durván beavatkozó fenntartókkal, sem az iskola belső rendjét erőszakosan megzavarókkal szemben.
„Köszönet illeti a Pedagógusok Szakszervezetét azért, mert felelős fellépésével azt szorgalmazta,, hogy a gyermekeinket nevelő és oktató intézmények jobb feltételek között tudjanak dolgozni 2010-ben.
A Magyar Közoktatás Napján az MSZP parlamenti képviselői nevében megköszönöm a gyermekintézményekben, óvodáinkban, iskoláinkban dolgozó pedagógusok és az ő munkájuk feltételeit megteremtő alkalmazottak áldozatos munkáját, amellyel hozzájárulnak ahhoz, hogy minden megszületett gyermek egészséges, munkavállalásra képes felnőttként hagyja el intézményeinket.”