„Digitális újdonságok az üzleti szereplőknek” címmel rendezett szakmai napot a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. Az érdeklődők előadásokon ismerkedhettek meg többek között a 3 Dimenziós nyomtatással, az energetikai adatbázis lehetőségeivel és CMR vállaltirányítási rendszer előnyeivel.
A szakmai nap talán leglátványosabb témája, a sokak számára még újdonságnak tűnő háromdimenziós nyomtatás, melynek gyakorlati jelentőségéről Turi Norber a BIBUS Kft. képviselője számolt be.
A 3Dimenziós nyomtatás egy olyan technológia, mellyel tervezők, mérnökök gyorsan, hatékonyan hozhatnak létre prototípusokat.
Az eljárás sok területen megkönnyítheti a szakemberek munkáját, hiszen számítógépes adatokból közvetlenül gyártható le a háromdimenziós tárgy szerszám nélkül. A technológia a termékfejlesztés területén, a tervezési folyamatokban, teszteléshez, csomagoláshoz és a marketingnél nagyon jól alkalmazható. Kis szériás megoldások esetében akár a gyártás is elképzelhető a készülékkel.
Az eljárás során az elképzeléseket, termékeket 3D-s szoftver segítségével alkotják meg, majd a nyomtató átalakítja ezt kézzelfogható modellé. A termék előállítása speciális ragasztó és por segítségével, lézeres, valamint folyékony fotopolimeres eljárással történik.
A nap második témaköre az energetika volt, melyhez elsőként a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságfejlesztési főmunkatársa Becskei Márk előadása kapcsolódott.
A Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara energia beszerzési társulást hoz létre, melynek eredményeként a tagok jelentős megtakarítással juthatnak villamos és földgáz energiához. Az ötlet az energiaszektor liberalizációján alapszik, mely lehetővé teszi több szolgáltató jelenlétét a piacon. A kamara összevonja a fogyasztókat, szakértő segítségével versenyezteti a kereskedőket, így lehetőséget teremt a vállalkozások költségeinek optimalizálására.
A beszerzés közösséghez kamarán kívüli szereplők is csatlakozhatnak, a közösség csak az árajánlatig él. Minden szereplő egyénileg köti meg a szerződést.
Az energetikai tervezés egy modern technológiával Fülöp Gábor, a HKIK főtitkára ismertette meg a hallgatókat. A műszaki berendezések energetikai besorolásához hasonló a „Földcímke” program, mely a földrajzi területek adatbázisát hivatott létrehozni. A NAVENTER program segíti eligazodni és tájékozódni a felhasználót az energia kapacitások terén.
Forrás: Egriszín