A Csendes-óceánba zuhantak a meghibásodott Phobos-Grunt orosz űrszonda darabjai vasárnap este. Az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz korábban az Atlanti-óceánt jelölte meg a becsapódás helyeként.
Az előzetes prognózisokban gyakran változtatták a becsapódás lehetséges helyeit, mely végül Dél-Amerika partjainál érhetett földet. A különböző helyszínek megjelölése azzal magyarázható, hogy az eszköz hol lelassul, hol pedig felgyorsul a légkörbe jutva.
A Phobos-Grunt nevű űrszondát még november 9-én juttatták Föld körüli pályára egy kínai űrszondával együtt, hogy talajmintát vegyen a Phobosról, amely a Mars nagyobbik holdja, majd azt a Földre szállítsa. Ismeretlen okokból azonban a szonda automatikája nem reagált a hajtómű-indítási parancsokra, így a kitűzött célját nem tudta teljesíteni.
A több mint 13 tonnás műszer visszatért a Földre, amely az alsó légkörben körülbelül 200 kilogrammos darabra égett el.
A korábbi becslések azt mutatták, hogy a világűrből visszatérő szonda Brazíliát és Közép-Európát átívelő pályán érkezik a Földre, keresztezve ezzel Magyarországot. Nem tartották kizártnak az űrkutatók, hogy az űrberendezés akár Magyarországon is földet érhet, a becsapódás előtt a Letenye – Balaton – Ercsi – Jászberény – Nyíregyháza vonalat jelölték ki lehetséges helyszínként.
A sikertelen kísérlet több mint 5 milliárd rubelébe került Oroszországnak, illetve több mint 15 évig készültek erre a küldetésre.